Zemljani radovi su veoma bitan gradjevinski poduhvat. Pravilnom izvedbom zemljanih radova odredjuje se cvrstina same gradjevine, smanjuje njeno uleganje u tlo i pucanje.
Zemljani radovi se izvode tako sto se otklanja humusni sloj zemlje tj. sloj koji je nastanjen biljem i zivim bicima. Otklonjeni sloj zemlje sprema se nedaleko od mesta iskopa da bi se kasnije mogao iskoristiti za zatrpavanje temelja i jama koje obicno budu sire od betoniranih delova.
Temelji, tj zemljani radovi izvode se na dubini ispod 1 m sto je granica smrzavanja. Da ne bi doslo do uleganja objekta koji se gradi (niskogradnja ili visokogradnja) potrebno je ispitati gradiliste i prema tome nasuti teren. Temelji ne smeju biti postavljeni na terenu koji je nejednake cvrstoce.
Postoje vise vrsta zemljanih radova:
– iskop humusa
– siroki iskop
– iskop za temelje i gradjevinske jame
– iskop rovova i instalacije itd.
– izrada posteljice
– deponiranje materijala
– masinski iskop sa utovarom suta i odvozom na gradsku deponiju itd.
Nekada je betoniranje ploce zahtevalo da se oko objekta okupe svi prijatelji i poznanici, da se organizuje moba. Uz našu organizaciju rada betoniranje je brz i lak posao. Od kada se završi iskop zatemelj do betoniranja ploče protekne samo nekoliko dana. Ušteda vremena zagrube građevinske radove, kao i kvalitet radova, dobra su preporuka za naš rad.